top of page

Diagnoza przetwarzania słuchowego



Jesteśmy placówką z certyfikowanymi Specjalistami Metody Tomatisa® w Gdańsku

- używamy tylko oryginalnego, licencjonowanego sprzętu,

Na czym polega diagnoza przetwarzania słuchowego?


Badanie przetwarzania słuchowego metodą Tomatisa jest częścią terapii opracowanej przez francuskiego otolaryngologa Alfreda Tomatisa, która polega na stymulowaniu układu słuchowego w celu poprawy różnych funkcji związanych z percepcją dźwięków, mowy i komunikacji. Terapia Tomatisa opiera się na teorii, że nasz sposób odbierania dźwięków ma duży wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Badanie przetwarzania słuchowego metodą Tomatisa polega na analizie zdolności słuchowych osoby, szczególnie w zakresie rozumienia mowy i reagowania na różne częstotliwości dźwięków. Podczas badania, osoba słuchająca przez słuchawki jest eksponowana na specjalnie przygotowane nagrania, które zawierają różne częstotliwości dźwięków – w tym te, które pomagają stymulować układ nerwowy i poprawić zdolności słuchowe.

W badaniu i terapii stosuje się różne częstotliwości dźwięków, w tym muzykę, która jest modulowana, aby stymulować mózg i poprawić zdolności percepcyjne w kontekście mowy, uwagi, koncentracji oraz rozwoju emocjonalnego. Dźwięki są modulowane tak, aby dopasować się do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Terapia ta jest wykorzystywana m.in. w leczeniu problemów z koncentracją, dysleksją, trudnościami w nauce języków obcych, a także w leczeniu różnych zaburzeń emocjonalnych i rozwojowych, takich jak autyzm czy ADHD.

W ramach terapii, pacjent może słuchać specjalnie dobranych nagrań przez określony czas, a efekty są monitorowane i dostosowywane w zależności od postępów. Badanie przetwarzania słuchowego metodą Tomatisa pomaga także określić, w jakim stopniu pacjent reaguje na różne rodzaje dźwięków i jakie obszary percepcji słuchowej wymagają dalszej stymulacji.


Diagnoza przetwarzania słuchowego weryfikuje, czy problemy pacjenta mogą być związane z przetwarzaniem słuchowym.

Pierwszym etapem jest wywiad, w trakcie którego zbierane są informacje o rozwoju psychoruchowym badanej osoby.

Następnie przy użyciu certyfikowanego audiolaterometru TLTS zostaje określony Profil Uwagi Słuchowej.

Badanie składa się z:

  • badania uwagi słuchowej zewnętrznej,

  • badania uwagi słuchowej wewnętrznej,

  • badania lokalizacji źródła dźwięku,

  • dyskryminacji wysokich dźwięków,


Profil Uwagi Słuchowej przedstawia zdolność do adaptacji i gotowość do odbioru informacji w celu komunikacji i uczenia się.


Diagnoza służy również weryfikacji postępów między kolejnymi etapami terapii.


W przypadku gdy z diagnozy wynika, że problemy osoby mogą wynikać z przetwarzania słuchowego, Terapeuta proponuje i opracowuje indywidualną terapię metodą Tomatisa.


Na czym polega Metoda Tomatisa?


Terapia Tomatisa to inaczej naturalna stymulacja neurosensoryczna, której celem jest kształtowanie uwagi słuchowej, czyli świadomego odbierania bodźców dźwiękowych.

Poprawa umiejętności aktywnego słuchania poprawia funkcjonowanie w wielu sferach. Metoda Tomatisa może być stosowana u dzieci, młodzieży oraz dorosłych w przypadku kłopotów z koncentracją, zaburzeń mowy, dysleksji, nadpobudliwości psychoruchowej, narażenia na przewlekły stres.

Odpowiednie przetwarzanie informacji dźwiękowych ma duże znaczenie dla procesu koordynacji ruchów, poczucia rytmu oraz równowagi. W naszym codziennym funkcjonowaniu przetwarzanie dźwiękowe umożliwia rozmawianie, przedstawianie argumentów, wykonywanie poleceń, czytanie, uczenie się, zapamiętywanie oraz przemieszczanie.



Wskazania do Terapii Tomatisa


Terapia jest wskazana w przypadku zaburzeń takich jak m.in:

  • zaburzenia Integracji Sensorycznej,

  • nadpobudliwość psychoruchowa,

  • dysleksja,

  • opóźniony rozwój mowy,

  • zaburzenia przetwarzania sensorycznego,

  • problemy w nauce,

  • problemy ze skupieniem uwagi,

  • jąkanie,

  • przewlekły stres,

  • spektrum autyzmu,


Przebieg Terapii


Cały proces rozpoczyna się od przeprowadzenia konsultacji z wykwalifikowanym terapeutą metody, podczas której wykonuje się test uwagi słuchowej.

Test uwagi słuchowej wskazuje na zakłócenia i nieprawidłowości w podstawowych obszarach:

  • koordynacji ruchowej, odpowiedzialnej m. in. za: umiejętności z zakresu Integracji Sensorycznej, umiejętności grafomotoryczne, zdolności praktyczne oraz matematyczne.

  • komunikacyjnej i językowej odpowiedzialnej m. in. za: rozwój mowy, zdolności komunikacyjne, analizę słuchową, zapamiętywanie, czytanie, rozumienie, koncentrację.


Terapia polega na słuchaniu dźwięków poprzez specjalne słuchawki z przewodnictwem powietrznym oraz kostnym, które są podłączone do urządzenia Tomatis TalksUp.

 

Dziecko podczas terapii indywidualnej w gabinecie może wykonywać dostosowane aktywności z terapeutą: bawić się, grać w gry planszowe, a także odpoczywać.



Terapia Tomatisa – efekty

Efekty terapii są szczególnie zauważalne u dzieci, u których następuje znaczna poprawa funkcjonowania w różnych sferach. Poprawia się uwaga słuchowa, a tym samym umiejętności związane z czytaniem, przetwarzaniem wzrokowym, skupieniem uwagi. Ponadto poprawiają się zdolności komunikacyjne, poprawność wypowiedzi, rozumienie tekstów czy też pamięć.


Badania naukowe i publikacje na temat metody Tomatisa


Poniższe linki prowadzą do wybranych badań naukowych i publikacji na temat metody Tomatisa.


Efekty programu interwencji opartego na dźwięku u dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego i opóźnieniami wzrokowo-motorycznymi.

The Effect of Sound-Based Intervention on Children With SPD and VMD – Tomatis® Research & Publications


Zastosowanie metody Tomatisa 197–218 w terapii dziecka z zespołem Guillaina-Barrégo

197-218-Bury-Kaminska-LOGOPEDIA-49-1-2020.pdf


Wyniki programu Metody Tomatisa® stosowanego w piątej klasie szkoły podstawowej

The Baker Academy Results of the Tomatis® within a Fifth Grade setting – Tomatis® Research & Publications


Studium przypadku: 18-letni klient z zespołem Aspergera, zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym i zaburzeniami lękowymi, stosujący Metodę Tomatisa®

Charlotte Davies, Daleen Smith, Fit2learn, UK, 2016

Case Study 18 Year old client diagnosed with Aspergers, OCD and anxiety using the Tomatis® Method – Tomatis® Research & Publications


Efekty Metody Tomatisa® u dziecka autystycznego

Case Study 18 Year old client diagnosed with Aspergers, OCD and anxiety using the Tomatis® Method – Tomatis® Research & Publications



Zarezerwuj konsultację:






bottom of page